איך להכין את הכלב לבואו של תינוק

איך להכין את הכלב לבואו של תינוק

מזל טוב !! אתם מצפים לתינוק, ההתרגשות גדולה וההכנות בעיצומן. הכנסת תינוק לבית הוא לא רק שינוי גדול עבורכם, אלא גם עבור הכלב שלכם. הוא צריך להתרגל למציאות חדשה- נוסף עוד בן משפחה, הוא יקבל פחות תשומת לב, הוא אולי יצטרך לישון במקום אחר וכן הלאה. בשבילכם ולמענכם, ודאו כי אתם עושים כל מאמץ כדי להתכונן כראוי. נתקלתי בלא מעט משפחות החוששות ממה שיקרה, האם למסור את הכלב? ?, איך להכין את הכלב לקראת בואו של התינוק? האם הכלב יקבל את התינוק?, על מה כדאי לשים דגש? ועוד. כלבים לא אוהבים שינויים ולכן חשוב שנכין אותם בלי חששות ובהדרגה לשינוי הקרב ובא.

במאמר זה אציג בפניכם מספר טיפים והמלצות איך להכין את הכלב, מה רצוי לעשות לפני ואחרי הלידה.

לפני הלידה

 • פתרו בעיות התנהגות שעלולות להפריע בהמשך– חשוב מאוד לטפל בבעיות ההתנהגות לפני בואו של התינוק, אחרת זה עלול לפגוע באיכות החיים שלכם ושל התינוק.
 • תתארו סיטואציה, הכלב שלכם רכושני לצעצועים ולמזון. הכלב מחזיק בפיו צעצוע והתינוק מסקרנות מתקרב לכלב ורוצה לגעת בצעצוע. התוצאה: הכלב עלול לנשוך. תתארו סיטואציה נוספת בו אתם מנסים להרדים את התינוק/התינוק ישן אבל הכלב נובח ללא הפסקה על רעש שמעבר לדלת. התוצאה: אי אפשר להרדים את התינוק/התינוק יתעורר.
 • לבדוק כיצד הכלב מגיב לתינוקות- חשוב מאוד לקחת את הכלב ולהתרשם מתגובותיו והתנהגותו ליד תינוקות. רצוי גם שיהיו תינוקות שבוכים, עגלת תינוקות, תינוקות זוחלים ועוד. כמובן שהכלב צריך להיות עם רצועה כדי למנוע התנהגות לא רצויה. חזקו את הכלב על כל אינטראקציה חיובית עם התינוקות.
 • סידור מחדש של הבית– האם עד עכשיו הכלב ישן אתכם בחדר? האם אתם צריכים למצוא לו מקום חדש? איפה תשימו את הלול של התינוק? ועוד. את התשובות לשאלות הללו חייבים לעשות לפני שהתינוק מגיע. כלבים לא אוהבים שינויים ולכן חשוב מאוד להרגיל אותו בהדרגה ובצורה נעימה למצב החדש בעוד מועד, וכדי שלא יקשר את בוא התינוק לשינויים.

אחרי הלידה

 • הכרות עם חפצים וריחות של התינוק– עוד לפני כניסת התינוק הביתה, תנו לכלב להריח את החפצים (גרביים, שמיכות, חיתולים ועוד) של התינוק כדי שיתרגל לריח. בכל פעם שהכלב ניגש לאחד החפצים או מגלה בו עניין, יש לחזק אותו על כך עם חטיפים שווים. כך כשהתינוק יגיע הביתה לכלב יהיה זיכרונות נעימים מהריח.
 • חזקו כל אינטראקציה חיובית עם התינוק- כל פעם שהכלב מתקרב, מגלה עניין בתינוק חזקו אותו על כך. תלמדו אותו שהנוכחות של התינוק היא דבר חיובי ושהתינוק לא הגיע על מנת לתפוס את מקומו במשפחה. במידה והכלב מפריע, לא לצעוק עליו, אלא תבקשו ממנו לבצע התנהגות חלופית (למקום).
 • השגחה השגחה השגחה- גם אם כלבכם הכי חברותי בעולם, לא להשאיר את השניים לבד ! ישנה תקופת הסתגלות שבה התינוק והכלב לומדים להכיר אחד את השני ולכן אתם לא רוצים להשאיר מקום לסיטואציות שתצטערו עליהם אחרי.

shutterstock_219227374

לסיכום: ההתרגשות גדולה לפני בוא התינוק, אך איתה באים גם החששות מהמפגש בין כלבכם האהוב לתינוק החדש. לידה של תינוק אינה סיבה למסור את כלבכם. הוכח מחקרית כי גידול ילדים בסביבת כלבים בריאה יותר למערכת החיסונית והנפשית שלהם. לכן כדי למנוע בעיות עתידיות רצוי להשקיע ולהתכונן כמו שצריך, אל תחפפו ! זה שווה את המאמץ ! במידה ואתם נתקלים בקשיים או רוצים הדרכה נוספת, אני אשמח לעמוד לרשותכם או פנו לאיש מקצוע מתאים.

 • אימצנו את דובי בגיל 3.5 חודשים, ומהר מאוד הבנו שאנחנו זקוקים לעזרה של מאלף מקצועי. דובי, גור רועים מעורב ואנרגטי בטירוף, הגיע חששן מאוד, פוחד ללכת ברחוב, בורח מאיתנו כשאנחנו רוצים שיבוא ומלא אנרגיה כאמור. פנינו לאמיר כדי לקבל הכוונה ולדעת...
 • אמיר הוא מאלף ששווה לשמור ושיעזור לך לאלף את כלבך הנאמן אנחנו אימצנו כלבה מקסימה בשם דבש. עוד לפני תחילת האילוף היא הייתה נכנסת לנו לחדרים וקופצת על כל מי שבא ובמיוחד על הילד הצעיר בבית לפחות 20 פעמים...
 • אימצנו כלב בן חודשיים בשם אוליבר, הכנסנו אותו לדירה פיצית, שבה חי איתנו גם חתול מהמם ומעט פחדן. החודש הראשון היה מאבק אחד גדול, אוליבר הקטן היה ככ לא מחונך, לא הפסיק לנבוח ולבכות כל הזמן להבהיל את דון...
 • שמי חיים ואני בן 28 מתל אביב. לפני שנתיים בערך אימצתי כלב קולי מעורב בן חודשיים ממכלאה באיזור הדרום, צ'אק,על שם צ'אק נוריס. גיליתי מהר מאוד שהוא ההפך הגמור מצ'אק נוריס. צ'אק היה מאוד חרדתי ופחדן (כנראה עבר התעללות...
 • את ג'סי הבאנו לביתנו בשבת בבוקר מיום אימוץ מרוכז בהרצליה.ללא כל ניסיון בגידול כלב ועם הרבה חששות ושאלות שמחנו להיעזר בשירותיו של אמיר.אמיר הגיע אלינו הביתה, למספר פגישות.שאל, התעניין, ייעץ, עזר ולימד. בעזרתו למדנו איך לעזור לג'סי להיגמל מצרכים,...
לכל הסיפורי הצלחה לחץ כאן!
כל הזכויות שמורות לאמיר פולק ©