סימני רגיעה

סימני רגיעה

השפה של הכלבים כוללת סימני פיוס והרגעה שמטרתם לסייע ולשמור על התנהלות כלבכם כמעט וללא אגרסיביות ועימותים מיותרים, חיים בשלום אחד עם השני. סימנים אלו מופנים גם כלפינו בני האדם, מכיוון שזו השפה היחידה שהכלבים מכירים. פעמים רבות אנו לא יודעים לזהות את הסימנים הללו וכתוצאה מכך אנו גורמים נזק גדול לכלב (החמרת המצב , הפיכתו למתוסכל ולחוץ, יפסיק להשתמש בסימנים, יהפוך לאגרסיבי ועוד).
על מנת שיהיו לנו חיים טובים עם כלבינו עלינו לדעת לזהות את הסימנים ולהגיב בהתאם.

מהם סימני רגיעה

כאשר כלבכם נכנס לגינת כלבים או כאשר הוא משחק עם כלבים  ופתאום הוא מלקק את שפתיו, ממצמץ הרבה, מפנה מבט ומרחרח את הקרקע. מה הוא בעצם אומר? איזה מסרים הוא רוצה להעביר לסביבה? הוא אומר "אני לא מבסוט מזה שאני פה", " אני לא מאיים על אף אחד". סימנים אלו אומרים לסביבה "תישארו רגועים", וגם תוך כדי שומר על ביטחונו מול הכלבים האחרים.

ישנם שני סוגים של סימני הרגעה: סימנים שנועדו להרגיע את הכלב וסימנים שנועדו להרגיע את הסביבה.

ישנם סוגים שונים של סימני רגיעה

 • רחרוח- הכלב מרחרח את הקרקע. יכול לקרות במהלך טיול שמישהו מתקרב לעברכם, בקבוצת גורים, במקומות רועשים או כאשר יש גירוי שהכלב לא בטוח לגביו. כלבים אוהבים לרחרח באופן טבעי, לכן חשוב לשים לב מתי זה קורה.
 • הפניית מבט/סיבוב לאחור- זהו אולי הסימן הנפוץ ביותר. הכלב יכול להזיז מעט את המבט או לסובב את כל הראש או להסתובב לגמרי כשהגב והזנב פונים לגירוי. סימן זה קורה כאשר מישהו מתקרב לכלבך מקדימה, כאשר אנו עצבניים, אגרסיביים או מאיימים, כאשר מכים כלב, כאשר האימונים שאתם עושים עם הכלב ארוכים  או קשים מדי, כאשר מפתיעים אותו (מישהו פתאום צץ במהלך טיול). לרוב הסימנים ירגיעו גם את הכלב.
 • מצמוץ– כאשר הכלב ממצמץ מהר או איטי מהרגיל הוא אומר "אני ידידותי" "אין לי כוונה לאיים", בנוסף מראה כי הוא רגוע.
 • פיהוק-   קורה כאשר מישהו מתכופף מעל הכלב (נכנס לשטחו האישי), כאשר אנו נשמעים כועסים, כאשר יש צעקות בבית, כאשר מישהו הולך ישירות לכלב, כאשר הכלב שמח ומלא ציפייה (עומדים ליד הדלת לפני טיול, שלא בא לו לעשות את מה שמבקשים ממנו ועוד).
 • התנערות– פעולה זו מעידה על שינוי במצב רגשי, שחרור של לחץ.
 • קידת משחק– פעולה זו יכולה להתפרש כהזמנה למשחק (הכלב זז מצד לצד), אך היא באותה מידה יכולה להתפרש כסימן רגיעה (הכלב נשאר במקום). הזמנה למשחק כשלעצמה היא סימן רגיעה, מכיוון שהכלב מנסה להוריד מתח במצב שהוא פוטנציאלי מסוכן.
 • ליקוק שפתיים/אף– סימן שכלבים משתמשים בו הרבה, במיוחד כלבים שיש להם הרבה שיער פנים. כלבים יודעים כי זהו סימן שקל לראות אם עומדים מולם. הליקוק יכול להיות גם הוצאה מהירה וקטנה של הלשון, קשה לפעמים להבחין בו.
 • קיפאון– כאשר הכלב עוצר לגמרי, לא זז, אם זה בעמידה, ישיבה ובארצה. יכול להתרחש כאשר מישהו מתקרב אל הכלב, או שהכלב רואה כלב/בנאדם מרחוק.
 • תנועות איטיות(הליכה)-  תנועות מהירות (ריצה) עשויות להיראות מאיימת עבור כלבים, כלבים בעלי יצר צייד גבוה עשויים לרצות לעצור את זה מול כלבים ובני אדם כאחד. במידה ומישהו רץ ישירות לכלב הוא עלול לפרש את זה כאיום. כלב חסר בטחון ילך בצורה איטית.

לסיכום: כלבים מציעים סימני רגיעה במהלך היום, נסו לשים לב לכך. זה יכול להתרחש במהלך טיול או במפגש עם כלב אחר/זר או אפילו בבית. נסו להשתמש בסימני הרגיעה כאשר אתם רואים שכלבכם לחוץ או עצבני. כאשר הכלב מציע סימן רגיעה, אתם יכולים להציע לו בחזרה ועל ידי כך להראות לו שאתם רגועים.
אם לכלבכם יש תקשורת לא טובה מול כלבים, במקום להדק את הרצועה או לכעוס עליו, אתם יכולים להציע לו סימני רגיעה במקום. מכיוון שברגע שההתנהגות האגרסיבית מתחילה, כעס לא יעזור, להפך הוא רק יגרום לכלב להיות עצבני ולחוץ יותר. בנוסף פעם הבאה שתיקלעו לסיטואציה דומה ההתנהגות של הכלב תחריף.

 

 

 • אימצנו את דובי בגיל 3.5 חודשים, ומהר מאוד הבנו שאנחנו זקוקים לעזרה של מאלף מקצועי. דובי, גור רועים מעורב ואנרגטי בטירוף, הגיע חששן מאוד, פוחד ללכת ברחוב, בורח מאיתנו כשאנחנו רוצים שיבוא ומלא אנרגיה כאמור. פנינו לאמיר כדי לקבל הכוונה ולדעת...
 • אמיר הוא מאלף ששווה לשמור ושיעזור לך לאלף את כלבך הנאמן אנחנו אימצנו כלבה מקסימה בשם דבש. עוד לפני תחילת האילוף היא הייתה נכנסת לנו לחדרים וקופצת על כל מי שבא ובמיוחד על הילד הצעיר בבית לפחות 20 פעמים...
 • אימצנו כלב בן חודשיים בשם אוליבר, הכנסנו אותו לדירה פיצית, שבה חי איתנו גם חתול מהמם ומעט פחדן. החודש הראשון היה מאבק אחד גדול, אוליבר הקטן היה ככ לא מחונך, לא הפסיק לנבוח ולבכות כל הזמן להבהיל את דון...
 • שמי חיים ואני בן 28 מתל אביב. לפני שנתיים בערך אימצתי כלב קולי מעורב בן חודשיים ממכלאה באיזור הדרום, צ'אק,על שם צ'אק נוריס. גיליתי מהר מאוד שהוא ההפך הגמור מצ'אק נוריס. צ'אק היה מאוד חרדתי ופחדן (כנראה עבר התעללות...
 • את ג'סי הבאנו לביתנו בשבת בבוקר מיום אימוץ מרוכז בהרצליה.ללא כל ניסיון בגידול כלב ועם הרבה חששות ושאלות שמחנו להיעזר בשירותיו של אמיר.אמיר הגיע אלינו הביתה, למספר פגישות.שאל, התעניין, ייעץ, עזר ולימד. בעזרתו למדנו איך לעזור לג'סי להיגמל מצרכים,...
לכל הסיפורי הצלחה לחץ כאן!
כל הזכויות שמורות לאמיר פולק ©