מדריך לאימוץ כלבים

מדריך לאימוץ כלבים

מדריך זה נועד להכין אתכם בצורה הטובה ביותר לשינוי המשמעותי שגם אתם וגם הכלב שתאמצו עומדים לעבור.

בחירת הכלב

כדי שבחירתכם תהיה טובה, ומתאימה לכם, חשוב שתהיה התאמה בין הצרכים שלכם לבין אופיו וצרכיו של הכלב. לכן חשוב לקחת החלטה מושכלת ונבונה כדי שתחיו אחד לצד השני בהרמוניה לשנים רבות.

לפני שמחליטים איזה כלב מתאים לנו חשוב לבדוק מספר פרמטרים: אופיו של הכלב, רמת האנרגיה, היעוד הראשוני של הגזע, מצב בריאותי, ההיסטוריה של הכלב הספציפי, טיפוח, מחלות נפוצות, איך מסתדר עם כלבים, ילדים וכו׳.

נסיעה הביתה

כדאי לבוא עם מישהו לאימוץ כדי שאחד יוכל לנהוג והשני להשגיח על הכלב. לא רצוי לתת לכלב לאכול לפני הנסיעה כדי שלא יקיא. רצוי שהנסיעה תהיה רגועה וחלקה כדי שהכלב לא ייבהל, אפשר לפתוח קצת חלון לאוורור. במידה והכלב מפוחד הרגיעו אותו עם ליטופים רכים ונעימים.

הגעה הביתה

לפני שנכנסים הביתה כדאי לעשות לכלב סיבוב (עדיף סיבוב ארוך)בשכונה כדי שיכיר את הריחות, יראה את סביבתו ויכיר כלבים אחרים (כלבים צוברים בטחון אחד מהשני). דבר נוסף שחשוב  לבדוק (במידה וזה לא גור) על איזה מצע אוהב לעשות צרכים.

היכרות עם הבית והמשפחה

חשוב לזכור שהכלב חדש, חסר בטחון ואינו יודע לאן הוא מגיע ולמה מצפים ממנו.
לכן כשנכנסים הביתה בפעם הראשונה חשוב לעשות את זה לאט ובהדרגה, עדיף שבני המשפחה לא יתנפלו עליו בחיבה, לתת לכלב לעשות את הצעד הראשון לתקשורת ולהציע לכלב מים לשתייה.
חשוב למצוא לכלב מקום משלו בבית ,עדיף מקום מרכזי(סלון/מטבח), לא כדאי לבודד חברתית(חדר אמבטיה/מרפסת).

היכרות עם חיות אחרות בבית

במידה ויש לכם כלב נוסף, כדאי להפגיש ביניהם במקום ניטרלי (שניהם עם רצועה). תנו להם לרחרח אחד את השני ותהיו ערניים לכל סימן של אגרסיביות. במידה ויש אגרסיביות להרחיקם אחד משני ולנסות שוב כאשר נרגעו. לאחר ההיכרות הוציאו אותם לטיול ביחד, זוהי דרך מעולה להתחבר אחד עם השני ולהתחבר כלהקה. לאחר סיום הסיבוב לעלות אותם ביחד הביתה. כדאי לקחת את צעצועי הכלב הקיים כדי שלא יתפתחו מריבות. זה נכון גם לגבי האכלה, לתת בנפרד.

במידה ויש חתול, כדאי לתת לכלב לפגוש את החתול כשהוא במצב רגוע. חובה לאפשר לחתול מקום מפלט במידת הצורך, לתת לו לאכול במקום גבוה – היכן שהכלב לא יכול להגיע.

לילה ראשון

בלילה הראשון החוויה לכלב יכולה להיות טובה או רעה. הוא הגיע לסביבה חדשה שהוא לא מכיר, זה עלול להלחיצו.
רצוי בלילות הראשונים שהכלב ישן אתכם בחדר במיטה נפרדת. אנחנו רוצים שיהיה קרוב אליכם וירגיש חלק מכם
במידה והחלטתם שישן במקום אחר, זה בסדר , אך הוא עלול להילחץ מזה ולהתחיל לייבב/לנבוח.

כדי למנוע פספוסים במהלך הלילה להוציא את הכלב שעה לפני השינה לטיול קצר, לקחת את המים ואוכל עד הבוקר. בבוקר להוציא מיד את הכלב לטיול ובמידת הצורך גם להרימו על הידיים כדי למנוע פספוסים בבית.
לגורים מומלץ לישון בגדר גורים.

ימים ראשונים

בימים הראשונים בדרך כלל הכלב יהיה "מכובה", הוא יהיה שקט, לא יזוז יותר מדי- הוא מסתגל אליכם ולבית. לכן כדאי שיהיו לו כמה שיותר חוויות חיובית מכם, כל פעם שמתקרב אליכם או יוזם מגע חשוב לחזק אותו על כך.  זכרו הכלב לא מכיר אתכם עדיין. דבר נוסף הוא שאני ממליץ להשאיר את הרצועה עליו לימים הקרובים, כדי שנוכל לשלוט עליו ביתר קלות במידת הצורך.

האכלה/שתייה

כאשר הכלב מגיע לסביבה חדשה הוא עלול להיות בלחץ. כאשר כלבים בלחץ הם נוטים לא אכול. זוהי התנהגות נורמאלית, יכול להיות שהכלב לא יאכל בימים הראשונים, לא להילחץ מזה. תציעו לו לאכול בבוקר ושימו את האוכל לרבע שעה בלבד. במידה ולא אוכל להרים את הצלחת ולתת שוב בערב. בסופו של דבר הכלב יהיה רעב ויאכל.
לגבי גורים  יש להאכיל בין 3-4 פעמים ביום, ואפשר להשאיר את האוכל למטה מכיוון שאנחנו רוצים שיאכל ויגדל. במידה והכלב אינו מפספס בבית, אפשר לשים מים חופשי.

צרכים

כלב חדש לא יודע איפה מותר לו לעשות צרכים. לכן בשבועיים הראשונים נוציא את הכלב לפחות שלוש פעמים ביום. לטיול ניקח איתנו צ'ופרים איכותיים (גבינה צהובה, נקניק, נקניקיות וכו') וכל פעם שיעשה צרכים בחוץ נצ'פר אותו נחזק אותו על כך.

תינוק

כאשר יש תינוק בבית ההיכרות עם הכלב היא מאוד קריטית. צריך לחשוף את הכלב לריח של התינוק במקום ניטראלי (לקחת גופיה של התינוק ולתת לכלב להריח אותו). לאחר מכן כאשר הם נפגשים עדיף שהתינוק יהיה בידיי ההורים במקום גבוה יותר מהכלב .לתת לכלב ליזום את המגע, לתת לו להריח ,ללקק וכו'.  

  • אימצנו את דובי בגיל 3.5 חודשים, ומהר מאוד הבנו שאנחנו זקוקים לעזרה של מאלף מקצועי. דובי, גור רועים מעורב ואנרגטי בטירוף, הגיע חששן מאוד, פוחד ללכת ברחוב, בורח מאיתנו כשאנחנו רוצים שיבוא ומלא אנרגיה כאמור. פנינו לאמיר כדי לקבל הכוונה ולדעת...
  • אמיר הוא מאלף ששווה לשמור ושיעזור לך לאלף את כלבך הנאמן אנחנו אימצנו כלבה מקסימה בשם דבש. עוד לפני תחילת האילוף היא הייתה נכנסת לנו לחדרים וקופצת על כל מי שבא ובמיוחד על הילד הצעיר בבית לפחות 20 פעמים...
  • אימצנו כלב בן חודשיים בשם אוליבר, הכנסנו אותו לדירה פיצית, שבה חי איתנו גם חתול מהמם ומעט פחדן. החודש הראשון היה מאבק אחד גדול, אוליבר הקטן היה ככ לא מחונך, לא הפסיק לנבוח ולבכות כל הזמן להבהיל את דון...
  • שמי חיים ואני בן 28 מתל אביב. לפני שנתיים בערך אימצתי כלב קולי מעורב בן חודשיים ממכלאה באיזור הדרום, צ'אק,על שם צ'אק נוריס. גיליתי מהר מאוד שהוא ההפך הגמור מצ'אק נוריס. צ'אק היה מאוד חרדתי ופחדן (כנראה עבר התעללות...
  • את ג'סי הבאנו לביתנו בשבת בבוקר מיום אימוץ מרוכז בהרצליה.ללא כל ניסיון בגידול כלב ועם הרבה חששות ושאלות שמחנו להיעזר בשירותיו של אמיר.אמיר הגיע אלינו הביתה, למספר פגישות.שאל, התעניין, ייעץ, עזר ולימד. בעזרתו למדנו איך לעזור לג'סי להיגמל מצרכים,...
לכל הסיפורי הצלחה לחץ כאן!
כל הזכויות שמורות לאמיר פולק ©