שייפינג (shaping) כשיטת לימוד

שייפינג (shaping) כשיטת לימוד

שייפינג- עיצוב התנהגות על ידי חיזוק צעדים קטנים בכיוון הרצוי (ללא התערבות). תהליך למידה עצמי ותבניתי. בתהליך זה הכלב לומד באופן הדרגתי לבחור בעצמו לבצע את התנהגויות המובילות למטרה המוגדרת.
אומנות השימוש בשיטה זו משולה למשחק "חם וקר". ככל שהכלב מציע בחירות עצמאיות בכיוון ההתנהגות הרצויה, כך הוא "מתחמם" ומקבל על כך חיזוקים. ככל שהכלב מציע בחירות עצמאיות המתרחקות מן ההתנהגות הרצויה, כך הוא "מתקרר" ואין לחזק אותו על כך.

מדוע כדאי להשתמש בשייפינג?

מבחינת הכלב:

 • השייפינג מאוד יעיל – התנהגות הנלמדת בשייפינג הינה יציבה, מבוססת ונשמרת לאורך זמן רב.
  לרוב, לאחר שהכלב למד להכיר את השיטה זמן לימוד ההתנהגויות הבאות יתקצר.
 • מפתח אצל הכלב יכולות למידה מורכבות ופתרון בעיות– כיוון שהתערבות הבעלים בלימוד ההתנהגויות מינימאלית, מרבית המאמץ המחשבתי הוא של הכלב.
 • הוא בונה בטחון– ההתנהגות הנלמדת באמצעות השייפינג מורכבת מהתנהגויות רבות וקטנות ולכן התמודדות מוצלחת של הכלב עם הלמידה מורכבת מהצלחות רבות וקטנות. הצטברות ההצלחות הללו מעלות לכלב את הביטחון.
 • הוא מפקס את הכלב מה כן לעשות- הכלב לא יחוזק/יענש על התנהגויות לא רצויות כך שכל תשומת הלב מופנית להתנהגות הרצויה.

מבחינת הבעלים:

 • הוא משפר מיומנויות אילוף- הבעלים נדרשים לתכנון מדויק ומוקפד. עליהם לזקק מראש התנהגויות רצויות וכן לדעת לפרקן לרכיבים קטנים. נדרשת שימת לב לפרטים קטנים, דיוק והבחנה וכן יכולת של חשיבה מהירה והערכה מחודשת תוך כדי עבודה.
 • שיפור כללי במיומנויות קוגניטיביות- המיומנויות הנרכשות באמצעות העבודה בשייפינג עשויות לעזור בתחומים אחרים הדורשים תכנון, דיוק, בקרה וחשיבה.

עקרונות השיטה:

 • הכלב מציע התנהגויות לבד- הבעלים עומד מן הצד ומתבוננן בכלב. הכלב מציע התנהגויות באופן שרירותי. אם למשל ההתנהגות הרצויה היא שהכלב ישב, בכל פעם שהכלב יציע התנהגות בכיוון הרצוי (למשל ינמיך את האגן) היא "תמורקר" (תסומן) ותחוזק על ידי הבעלים. כל התנהגות שאינה בכיוון הרצוי תזכה להתעלמות (משחק "חם וקר").
 • תכנון והגדרת ההתנהגות הרצויה- בשייפינג חשוב מאוד לתכנן בפירוט מראש מה המטרה הסופית ואילו מטרות ביניים נגדיר בדרך אליה. למשל: אם רוצים ללמד את הכלב ללכת ב"רגלי" נגדיר כמטרות ביניים את מיקום הכלב בעמידה לידנו, בהמשך נגדיר כמטרה הליכה של עשרה מטרים בצמוד אלינו וכו', עד להשגת המטרה הסופית שהיא הליכה בלתי מוגבלת ובלתי מותנית ב"רגלי".
 • "מירקור" וחיזוק ההתנהגות הרצויה- כדי שהכלב יבין שהוא מבצע את ההתנהגות הרצויה עלינו לעזור לו על ידי סימונה בזמן אמת (קליקר, מילה, צליל, משרוקית וכו'). תזמון ודיוק במתן המרקר בזמן התרגול הינו קריטי. במידה ונאחר/נקדים במעט במתן המרקר תחוזק התנהגות אחרת, והדבר יבלבל את הכלב וירחיק אותו מביצוע ההתנהגות הרצויה. כאשר הכלב "מתחמם"/מתקרב לביצוע ההתנהגות- רצוי לתת קצב חיזוקים גבוה (הרבה חיזוקים בזמן קצר) כדי שהכלב יבין שהוא בכיוון הנכון/במקום שהוא צריך להיות בו.
 • "חזרה לכיתה א'"– במקרה ובזמן התרגול ההתנהגות שהכלב מציע מתפרקת/הכלב לא מצליח לעלות דרגת קושי בתרגול, זהו סימן שההתנהגות המבוקשת קשה מדי לכלב. במצב כזה נחזור אחורה בתרגול לשלב שבו הכלב הצליח לבצע את ההתנהגות הרצויה בצורה אמינה. במידת הצורך, נתחיל לתרגל את ההתנהגות מההתחלה כדי שהלמידה תהיה אפקטיבית יותר ונחזור במהירות לשלב הרצוי מבחינתנו.
 • סיום התרגול במהלך העבודה – רצוי לסיים את התרגול באמצע אם רואים שהכלב עייף או שהוא הגיע לנקודת שיא בתרגול (הצליח להתקדם בצורה מאוד טובה). זכרו: אתם מעוניינים שהכלב יסיים בהצלחה עם מוטיבציה לעוד.

 

 • אימצנו את דובי בגיל 3.5 חודשים, ומהר מאוד הבנו שאנחנו זקוקים לעזרה של מאלף מקצועי. דובי, גור רועים מעורב ואנרגטי בטירוף, הגיע חששן מאוד, פוחד ללכת ברחוב, בורח מאיתנו כשאנחנו רוצים שיבוא ומלא אנרגיה כאמור. פנינו לאמיר כדי לקבל הכוונה ולדעת...
 • אמיר הוא מאלף ששווה לשמור ושיעזור לך לאלף את כלבך הנאמן אנחנו אימצנו כלבה מקסימה בשם דבש. עוד לפני תחילת האילוף היא הייתה נכנסת לנו לחדרים וקופצת על כל מי שבא ובמיוחד על הילד הצעיר בבית לפחות 20 פעמים...
 • אימצנו כלב בן חודשיים בשם אוליבר, הכנסנו אותו לדירה פיצית, שבה חי איתנו גם חתול מהמם ומעט פחדן. החודש הראשון היה מאבק אחד גדול, אוליבר הקטן היה ככ לא מחונך, לא הפסיק לנבוח ולבכות כל הזמן להבהיל את דון...
 • שמי חיים ואני בן 28 מתל אביב. לפני שנתיים בערך אימצתי כלב קולי מעורב בן חודשיים ממכלאה באיזור הדרום, צ'אק,על שם צ'אק נוריס. גיליתי מהר מאוד שהוא ההפך הגמור מצ'אק נוריס. צ'אק היה מאוד חרדתי ופחדן (כנראה עבר התעללות...
 • את ג'סי הבאנו לביתנו בשבת בבוקר מיום אימוץ מרוכז בהרצליה.ללא כל ניסיון בגידול כלב ועם הרבה חששות ושאלות שמחנו להיעזר בשירותיו של אמיר.אמיר הגיע אלינו הביתה, למספר פגישות.שאל, התעניין, ייעץ, עזר ולימד. בעזרתו למדנו איך לעזור לג'סי להיגמל מצרכים,...
לכל הסיפורי הצלחה לחץ כאן!
כל הזכויות שמורות לאמיר פולק ©